Dobrý den, přivítal bych radu, co si počít (pokud možno bez chemie) s puklicemi na citrusech v zimní zahradě.
Dobrý den,
puklice spolu se štítenkami a červci patří do nadčeledi stejnokřídlého hmyzu – červci (Coccoidae). Puklic existuje mnoho druhů. Samičky puklic mají těla dlouhá až 5 mm. Jsou pokryta pevným vyklenutým a většinou okrouhlým štítkem, který je v dospělosti pevně srostlý s měkkým tělem. Vyskytují se nejvíce na rubech listů. Na pokojových a skleníkových rostlinách škodí například puklice polokulovitá, puklice kaktusová, puklice hnědá, olivová a oranžovníková; na venkovních okrasných i ovocných dřevinách škodí puklice lísková, švestková, puklice březová a na jehličnanech např. puklice smrková.
Vajíčka kladou samice pod sebe a snůšku do vylíhnutí tedy chrání tvrdý voskový štítek. Dospělé samičky jsou přisedlé, nepohyblivé. Vývojový cyklus na pokojových rostlinách probíhá průběžně celoročně, je závislý zejména na teplotě a trvá 35–45 dnů. Na venkovních dřevinách mají puklice většinou jen jednu generaci v roce. Napadeny mohou být různou intenzitou všechny pěstované rostliny.
Likvidace puklic ve skleníkových kulturách biologickým činitelem (predátorem) je možná dvěma druhy:
Účinným činitelem proti červcům a puklicím je Cryptolaemus montrouzieri (známé slunéčko) ve dvou variantách:
Cryptobug
Cryptobug-L
parazitická vosička Anagyrus pseudococci:
Citripar
Likvidace puklic, kvůli jejich způsobu života a voskovému pokryvu těla, je dosti obtížná a zdlouhavá. Vosk je dobře chrání před působením kontaktních přípravků. Poměrně dobře lze přípravky zasáhnout pouze první pohyblivé stadium. Na ostatní stadia a samičky je potřeba aplikovat účinný systémový insekticid (viz dále). Na pokojových rostlinách se mohou současně vyskytovat všechna vývojová stadia škůdce, proto je vhodné použít současně nebo střídavě kontaktní a systémové insekticidy s přidáním vhodného smáčedla, u rostlin s kožovitými listy i vhodného oleje (lze použít libovolný rostlinný olej), a toto ošetření je nutno ještě podle síly napadení po 7–10 dnech 1–3x zopakovat (při pokojové teplotě). V této souvislosti je potřeba upozornit na poněkud nežádoucí vlastnost přípravků na bázi oleje. Rostlina, zejména listy a lodyha zůstanou po aplikaci velmi mastné a odstranění mastnoty je poté prakticky nemožné. Na mastné listy se chytá prach a pokud si někteří pěstitelé zakládají i na vzhledu citrusů, je to trochu problém, nicméně účinnost proti puklicím a červcům je velmi vysoká.
Hned, jak škůdce zjistíte, je třeba viditelné puklice mechanicky odstranit hadříkem namočeným ve vodě s příměsí smáčedla. Lze také použít tampon namočený v lihu. Teprve poté aplikovat postřik.
Na ochranu proti červcům u citrusů lze použít kontaktní přípravky s účinnou látkou pyrethrinem a řepkového oleje Spruzit
(viz Spruzit AF 250 ml ).
Na bázi oleje z asijského stromu Pongamia pinnata je založen přípravek Rock Effect
(viz Natura Rock Effect 100-ml ).
Na bázi draselných solí přírodních mastných kyselin jsou to přípravky Neudosan
(viz Neudosan 250 ml )a Neudosan AF
(viz Neudosan AF 250 ml ). Všechny tyto prostředky je možné používat v ekologickém zemědělství a proto je lze tedy pro Váš účel doporučit.